SN74S20D
Mfr.Part #
SN74S20D
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
SN74S20D
Description
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14SOIC
Stock
344
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
1mA, 20mA
Current - Quiescent (Max) :
8 mA
Features :
Logic Level - High :
2V
Logic Level - Low :
0.8V
Logic Type :
NAND Gate
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
5ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Inputs :
4
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V